LIFESTYLE

Wywiad z naszą ambasadorką Weroniką Kostrzewą

Szefowa publicystyki Radia Plus. Dziennikarka i vlogerka. Żona Jana i mama Józefa. W swoim CV z dumą i radością wpisuje zawsze współautorka pierwszej w Polsce książki o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci „Rycerze Lasu”. Zapraszamy do przeczytania przeprowadzonego z nią wywiadu na temat ciąży bez alkoholu 

1.     Dlaczego zdecydowałaś się zostać Ambasadorką kampanii „Ciąża bez alkoholu”?

Z badań wynika, że wiele kobiet spożywa alkohol w ciąży, nie dlatego ze są uzależnione, ale dlatego, że nie wiedzą, że mogą zaszkodzić swojemu dziecku, że może to mieć negatywny wpływ na całe jego życie. A to oznacza, ze z tą informacją trzeba dotrzeć do wszystkich kobiet i ich otoczenia.

2.     Czy uważasz, że taka akcja edukacyjna jest potrzebna? Dlaczego?

Dokładnie to co powyżej. Jeśli edukacja w tym temacie może uchronić wiele dzieci przed konsekwencjami, jakie to one poniosą, grzechem byłoby o tym nie mówić.

3.     Co dla Ciebie oznacza NIE-picie alkoholu w ciąży?

To dość oczywiste, że w ciąży odstawiamy alkohol. Po prostu w ogóle po niego nie sięgamy.

4.     Czy uważasz, że zachowanie abstynencji od alkoholu w ciąży jest trudne i dlaczego?

W ciąży wiele jest trudnych rzeczy. Mdłości, puchnące nogi i ręce. Mózg działający na innych obrotach. Abstynencja należy do tych mało uciążliwych. A jeśli już ktoś ma tak wielką ochotę na piwo czy wino, to oferta tych o zawartości 0,0% alkoholu jest ogromna. Warto jednak wybrać też te bez syropu glukozowo fruktozowego

5.     Co uważasz za najpiękniejsze w byciu rodzicem?

Bezinteresowną miłość, jaką się daży tego małego człowieka. Poza tym sprowadzenie człowieka na świat i wprowadzanie go w ten świat, to jest rola życia.

6.     Co chciałabyś/chciałbyś przekazać przyszłym rodzicom?

Aby nie słuchali tych, którzy mówią co powinni czuć i jak muszą sobie wszystko wyobrazić. Gdy pojawi się dziecko, będą wiedzieli co i jak robić i zacznie się ta najpiękniejsza z przygód.

7.     Do wyboru z poniższych (lub opcjonalnie coś od siebie, co chciałabyś przekazać jeszcze w tym temacie)

Jak oceniasz wypicie 1 lampki wina okazjonalnie przez kobietę w ciąży?
To jak wypchnięcie kogoś ze spadochronem z samolotu, wiedzą że może się on rozłożyć ale może też nie zadziałać. Niby fajnie wypchnąć i nic się nie stanie jak wszystko pójdzie ok, ale czy warto i wolno?

8.    Co można by zrobi, widząc kobietę sięgającej po alkohol w ciąży? A może byłaś/byłeś świadkiem takiej sytuacji?

Warto do niej podejść, poprosić ją na ubocze, by nie poczuła się poniżona lub obrażona publicznie, a co za tym idzie zmuszona do obrony. I wyjaśnić jakie to szkodliwe. Może naprawdę tego nie wie. W końcu nie chodzi nam o to, by nie piła, gdy my to widzimy, ale by zachowała abstynencję aż co najmniej) do porodu.

9.    Jak widzisz rolę ojca w okresie ciąży?

Tak jak mojego męża – abstynencja w ramach jedności z żoną, która ma wszystkie ciążowe dolegliwości. To jedno można znosić wspólnie 🙂

10.   Jak przeżywasz swoje macierzyństwo?
CELEBRUJĘ ! 🙂

11.   Jak wspominasz okres ciąży i jakie emocje Ci wtedy towarzyszyły?

Obawa o to jak będzie. Strach przed porodem. Zirytowanie ciągłymi radami zaczynanymi od „musisz”.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply