LIFESTYLE

Nasza Kasia o edukacji diabetologicznej

Opieka – jako szansa na zostanie edukatorem w cukrzycy

Edukacja diabetologiczna w systemie opieki zdrowotnej ma za zadanie przygotować pacjenta i jego rodzinę na zrozumienie cukrzycy. Daje to możliwość pogłębienia swoich umiejętności, jest poznawaniem nowych środowisk oraz drogą do spełnienia kolejnego mojego marzenia.

Moja przygoda z edukacją diabetologiczną rozpoczęła się w marcu 2017 roku z Panią Beatą Ossowicką i otworzyła mi kolejne drzwi do zrozumienia i radzenia sobie z cukrzycą. To podczas spotkań z panią Beatą zrodził się pomysł, abym również zrobiła specjalistyczny kurs „Edukator w cukrzycy”. Pewnego wieczoru, przeglądając strony internetowe, znalazłam kurs online organizowany przez Akademię „Dietetycznie Poprawni” w Warszawie. Zapisałam się na ten kurs. Był on dedykowany osobom zainteresowanym cukrzycą z uwagi na swoją pracę (np. dietetycy, pielęgniarki, diabetycy, prowadzący edukację żywieniową i inni), a także tym, którzy prywatnie chcą pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie.
Szkolenie było indywidualne, podzielone na dwie części edukacyjne i jedną egzaminacyjną. Co tydzień otrzymywałam dostęp do kolejnej części materiałów, a zaliczeniem kursu było rozwiązanie egzaminu i przesłanie go do prowadzącego. Na tym kursie mogłam utrwalić swoją wiedzę na temat choroby. Był to kolejny krok w akceptacji tego, że cukrzyca jest w moim życiu. Program kursu obejmował m.in.: podstawowe informacje o cukrzycy, epidemiologie choroby, metody leczenia, rodzaje insulin, zalecenia żywieniowe w zależności od stosowanej metody leczenia, edukację pacjenta diabetologicznego – praktyczne wskazówki, elementy dietetyki, układanie jadłospisu itp.

Jestem bardzo dumna, że ukończyłam ten kurs, ponieważ to jest kolejny krok na drodze do oswojenia się z moją towarzyszką, a przy okazji jest to szansa do spełnienia mojego kolejnego marzenia i możliwość dzielenia się tym z Wami. Chcę pogłębić swoją wiedzę, uczyć swoich najbliższych i dawać Wam nadzieję, że z cukrzycą i niepełnosprawnością można żyć i realizować swoje marzenia. I choć przede mną daleka droga do bycia edukatorem dla innych, to będę nim na razie dla siebie i mojej kochanej rodziny. I to będzie mój kolejny sukces w oswojeniu cukrzycy. Tej wiedzy należy uczyć się całe życie.

Dziś dotarły również do mnie wkłucia i zbiorniki do pompy oraz książka „Pielęgniarstwo Diabetologiczne” pod redakcją naukową Alicji Szewczyk, wydawnictwa Lekarskie PZWL. Bardzo polecam tę książkę, ponieważ jest w niej wiele ciekawych wskazówek dotyczących opieki nad sobą samym.
Edukacja w cukrzycy ma na celu poznanie typów cukrzycy oraz sposobów radzenia sobie z nią w codziennym życiu, co pomaga w odkrywaniu jej sekretów.

Dlatego tak ważne i cenne jest podejście do problemu cukrzycy całościowo. Prawidłowa opieka specjalistyczna powinna dawać możliwość konsultacji z całym zespołem terapeutycznym, który opiekuje się diabetykiem. Są to: pielęgniarka, lekarz, psycholog/edukator diabetologiczny i dietetyk.
Edukacja zwiększa szanse na samodzielność, pozwala uwierzyć w swoje możliwości, daje motywację i poczucie bezpieczeństwa w prowadzeniu terapeutycznym i w codziennym leczeniu. To daje mi szansę na dalszy rozwój.

Otrzymałam wyniki testu egzaminacyjnego z kursu internetowego na edukatora w cukrzycy, a wiadomość brzmiała tak:

„Witam,
Dziękuję za udział w kursie organizowanym przez Poradnię Zdrowego Odżywiania „Dietetycznie Poprawni”. Z przyjemnością zawiadamiam, że udzielone przez Panią odpowiedzi w teście końcowym zostały ocenione POZYTYWNIE.”

Kochani, kiedy otrzymałam wiadomość, czułam się bardzo szczęśliwa, ponieważ po raz kolejny dokonałam rzeczy, która jeszcze rok temu nie byłaby możliwa, gdyby nie regularna praca z panią Beatą, która przygotowała mnie do tego, abym spróbowała tak jak ona oswoić swoją cukrzycę. Dzięki kursowi utrwaliłam wiedzę i spełniłam swoje największe marzenie i również zostałam edukatorem diabetologicznym tak jak Pani Beata. Teraz będę tę wiedzę pogłębiać, by jeszcze lepiej prowadzić dla Was Wyspę Pozytywnego Myślenia. To jest, Kochani, również moje podziękowanie dla Pani Beaty Ossowickiej za kolejny etap psychoterapii połączonej z edukacją psychodiabetologiczną, która jest prowadzona cały czas.

Nasz tata bardzo się ucieszył, ponieważ zrobiłam to w tajemnicy i takie niespodzianki są najlepsze.
Moja rodzina jest więc ze mnie bardzo dumna. Nasz tata dostał w prezencie oprawiony mój certyfikat. To pokazało mi po raz kolejny, że życie z moimi ograniczeniami jest wielkim darem, który cały czas pielęgnuję.

Dzięki temu, że spełniło się moje kolejne marzenie miałam szansę na uczestniczenie w targach diabetologicznych, których tematem była „Edukacja diabetologiczna w systemie opieki zdrowotnej – gdzie? z kim? i kiedy?”.

Myślę, że temat edukacji diabetologicznej jest dziś bardzo potrzebny i ważny, ponieważ dzięki tym wykładom, w których uczestniczyłyśmy z moją siostrą Ewą, zdałyśmy sobie sprawę, że opieka diabetologiczna jest szansą na rozwinięcie swoich umiejętności i daje poczucie spełnienia oraz otwiera nowe drogi – abym też mogła pomagać sobie i innym dając nadzieję, że każdy dzień z cukrzycą może być piękny i bogaty w pozytywne przeżycia.

Katarzyna Liszcz

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply