9 MIESIĘCY

5 tydzień ciąży

Piąty tydzień to jest ten czas, kiedy większość mam dowiaduje się o swoim stanie. Opóźnienie w cyklu, test.. i świat staje do góry nogami! A w międzyczasie dziecko nadal rośnie. Jest już wielkości soczewicy lub pestki jabłka. Całe 6 mm długości. Od momentu zapłodnienia w ciągu miesiąca długość zwiększyła się prawie 50-krotnie! Taki 6 milimetrowy zarodek wygina się w kształt litery C. Podczas gdy rodzice starają się oswoić z nową sytuacją, podstawowe organy u dziecka podejmują już swoją funkcję.

Rozwój mózgu

Mózg wciąż rośnie w niesamowitym tempie. W tym czasie głowa stanowi około jedną trzecią ciała całego zarodka.
Wczesna postać móżdżku pojawia się w pierwszej połowie czwartego tygodnia. Ten obszar mózgu będzie później odpowiedzialny za kontrolę i koordynację mięśni. Przez drugą połową czwartego tygodnia pojawiają się części mózgu tworzące prawe i lewe półkule mózgowe. Staną się one wkrótce największymi częściami mózgu ostatecznie kontrolującymi wszystko: myśli, mowę, słuch, wzrok, ruchy dowolne, pamięć i wielu innych funkcji. Z przodomózgowia z każdej strony powstają pęcherzyki optyczne, z których rozwiną się oczy. Na każdym z nich tworzą się wczesne prekursory soczewek. Cechy twarzy stają się widoczne, gdy wczesna jama ustna, zwana stomodeum, nabiera kształtu. Przez pięć tygodni z każdego pęcherzyka optycznego tworzy się kielich optyczny, a w powstającej siatkówce wewnątrz każdego rozwijającego się oka zaczynają formować się pigmenty.

Serduszko

Serce bije od 105 do 121 razy na minutę. W tym tygodniu rozwijają się komórki rozrusznika serca. Komórki stymulatora, we współpracy z impulsami nerwowymi pochodzącymi z zewnątrz serca, pomagają kontrolować jego pracę przez całe życie. Na wszystkich etapach życia komórki stymulatora regulują jego bicie na szybsze lub wolniejsze w zależności od tego, jak bardzo jesteś aktywny.

Układ oddechowy

Rozwija się układ oddechowy. Dwa pierwotne pąki płuc tworzą początek prawego i lewego oskrzela, głównych dróg oddechowych odpowiednio do prawego i lewego płuca. Zaczyna się dzielenie na wzór płatowy obserwowany u dorosłego – trzy płaty po prawej i dwa po lewej stronie. W ciągu pięciu tygodni powtarzające się rozgałęzienia układu oddechowego lub drzewa oskrzelowego zaczynają przyspieszać. W ciągu następnych 12 tygodni ten system dróg oddechowych podlega większości z 24 poddziałów obecnych u osoby dorosłej (chociaż naukowcy nie zgadzają się co do dokładnego określenia, kiedy te podziały są kompletne). Po porodzie te drogi oddechowe łączą części płuc biorące udział w wymianie gazowej z tchawicą i światem zewnętrznym.

W piątym tygodniu rozpoczyna się tworzenie krwinek – hematopoeza w zarodku. Jego wątroba produkuje już komórki krwi.

Rozwój układu trawiennego

Rozwój żołądka, przełyku, trzustki oraz jelita cienkiego i grubego jest już w toku. Pojawiają się nerki . Obok nerek rozwijają się gonady lub narządy rozrodcze. W końcu staną się jajnikami u dziewcząt i jądrami u chłopców.

Rozwija się również system endokrynny embrionu. Ten system gruczołów reguluje wydzielanie hormonów przez całe życie człowieka. U podstawy mózgu w piątym tygodniu tworzy się przysadka mózgowa i zaczyna wydzielać hormon wzrostu oraz hormon ACTH, który stymuluje dalszy wzrost gruczołów nadnerczy.

Nadal rosną pąki kończyn i po pięciu tygodniach zarodek rozwija płytki dłoni. W tym momencie jego skóra ma grubość tylko jednej komórki. Sprawia to, że jest ona przezroczysta, co pozwala nam podczas wczesnego rozwoju zobaczyć narządy wewnętrzne.

Na podstawie: http://www.ehd.org/dev_article_unit5.php

 

dr Ewa Głuszczak-Idziakowska

 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply