9 MIESIĘCY

9-11 tydzień ciąży

Dokładnie w pierwszym dniu dziewiątego tygodnia rozpoczyna się trzeci etap rozwoju prenatalnego Twojego dziecka. To oznacza, że skończył się już etap zarodkowy, czyli okres organogenezy.

 To ten moment, w którym dziecko jest mniej więcej wielkości figi. Ma nieco ponad 3,8 cm długości licząc od głowy do pośladków. Wciąż jest tak malusieńkie, że gdy zacznie kopać lub rozciągać się, nawet tego nie poczujesz. Tak będzie przez kolejny miesiąc lub dwa.

Skóra nadal jest przezroczysta i widać przez nią całą sieć naczyń krwionośnych. W tym okresie kości Twojego dziecka zaczynają twardnieć, a pod dziąsłami pojawiają się małe zawiązki zębów. Podczas wizyty lekarskiej, możesz usłyszeć teraz bicie serca, którego brzmienie przypomina galopujące konie.

Od 9 do 10 tygodnia waga płodu wzrasta nawet o 77 procent! W tym czasie zaczyna się rozwijać ciało modzelowate, które łączy lewą i prawą stronę mózgu. Oczy mogą wykonać już swój pierwszy ruch- zwrot w dół. Rozwijają się struny głosowe, a od 9½ tygodnia płód ziewa oraz często otwiera i zamyka usta. Większość płodów potrafi już ssać kciuk i zazwyczaj jest to palec u prawej ręki. W nerkach zaczynają się tworzyć grupy naczyń krwionośnych, zwane kłębuszkami nerkowymi, które filtrują krew.

Twoje dziecko nie jest już zarodkiem. Jest oficjalnie płodem.

Jeżeli odczuwasz wzmożony apetyt- jedz śmiało! Mimo, że po sylwetce ciężarnej kobiety nadal nie widać, że jest w ciąży, jej płód rośnie w szybkim tempie.

dr Ewa Głuszczak-Idziakowskana podstawie: https://www.babycenter.com/6_11-weeks-pregnant_1100.bc

na podstawie: http://www.ehd.org/dev_article_unit10.php

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply