9 MIESIĘCY

12 tydzień ciąży

Najistotniejsze w rozwoju płodu w 12 tygodniu jest pojawienie się odruchów – czyli reakcji na bodźce. Palce u dłoni Twojego dziecka niedługo zaczną się otwierać i zamykać, paluszki u stóp podkurczać się, mięśnie oczu zaciskać, a usta wykonywać ruchy jak przy ssaniu. Jeśli gwałtownie, ale bardzo delikatnie uciśniesz brzuch, Twoje dzieciątko zareaguje na to wierceniem się, choć sama jeszcze wcale tego nie poczujesz! Jelita Twojego maleństwa, które tak szybko rosły, że przedostały się do pępowiny, teraz rozmieszczą się całe w jamie brzusznej. Nerki zaczną już wydzielać mocz do pęcherza.

W międzyczasie, komórki nerwowe mnożą się gwałtownie i w równie szybkim tempie formują się synapsy mózgowe.

Nie można już zaprzeczyć, że twarz dzieciątka wygląda… ludzko: oczy przesunęły się z boków główki na jej przód; również uszy są dokładnie na swoim miejscu.

Od ciemienia do pośladków, Twoje dzieciątko ma około 5 cm długości (czyli jest wielkości limonki!) i waży 14 gramów.

 

Alkohol jest typowym teratogenem, czyli substancją zdolną wywołać wady rozwojowe u płodu (teraton – potwór).

Przyjęte w Kanadzie standardy diagnozy FASD zakładają, że aby móc definitywnie stwierdzić teratogenne działanie alkoholu, niezbędne jest rozpoznanie dość znacznego poziomu jego spożycia w czasie ciąży. Zgodnie z tymi wytycznymi dawka alkoholu powodująca uszkodzenia neurorozwojowe płodu to w przeliczeniu na obowiązujące w Polsce, europejskie porcje standardowe wynosi:

9.5 lub więcej standardowych porcji alkoholu w tygodniu lub przynajmniej dwa epizody wypicia przy jednej okazji 5 lub więcej porcji alkoholu.

Standardowa porcja alkoholu

  • Szklanka piwa o mocy 5% (250ml)
  • Kieliszek wina o mocy 12% (100ml)
  • Kieliszek wódki o mocy 40% (30ml)
  • Napój alkoholowy o mocy 18% (75ml)- mocniejsze wino, nalewki

Pamiętaj:. Wyżej wymienione dawki wywołują poważne, widoczne uszkodzenia płodu. Subtelne, trudno rozpoznawalne uszkodzenia poalkoholowe płodu mogą powstawać już po spożyciu niewielkich dawek alkoholu. Tak naprawdę nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży.

Uszkodzenie tworzącego się organu zależy nie tylko od dawki alkoholu spożytej przez kobietę ciężarną, ale również od okresu ciąży – w którym czynnik szkodliwy (alkohol) zadziałał, i czynników genetycznych matki i płodu.

W pierwszym trymestrze dochodzi do uszkodzenia mózgu, zaburzeń migracji komórek, powstania deformacji twarzy, uszkodzeń ważnych organów jak wątroba, serce, powstanie wad wrodzonych. Alkohol spożywany w tym okresie może doprowadzić do poronienia

W drugim trymestrze dominują dysmorfie twarzy i uszkodzenia OUN. Również w tym okresie może dojść do poronienia

W trzecim trymestrze pogłębiają się wcześniej powstałe uszkodzenia OUN, opóźnia się przyrost masy płodu, wzrasta zagrożenie przedwczesnym porodem.

 

dr Ewa Głuszczak-Idziakowska


Na podstawie:

Na podstawie:https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-12-weeks_1101.bc

na podstawie: http://www.ehd.org/dev_article_unit10.php

Rosett HL, Weiner L, Lee A, et al. Patterns of alcohol consumption and fetal development. Obstet Gynecol. 1983;61:539-46.

Coles CD. Impact of prenatal alcohol exposure on the newborn and the child. Clin Obstet Gynecol. 1993;36:255-66.

O’Leary CM, Nassar N, Kurinczuk JJ, et al. Prenatal alcohol exposure and risk of birth defects. Pediatrics. 2010;126:e843-50

Bell J.C., Camille Raynes-Greenow K.,Turner R.M., Bower C.,Maternal Alcohol Consumption during Pregnancy and the Risk of Orofacial Clefts in Infants: a Systematic Review and Meta-Analysis. Paediatric and Perinatal Epidemiology, 2014, 28, 322–332

 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply