9 MIESIĘCY

25-28 tydzień ciąży

25 tydzień

Twoje dziecko w 25 tygodniu wielkością jest zbliżone do brukwi. Ciałko zaokrągla się, a zmarszczki zanikają- “tłuszczyk” pozwala na utrzymanie ciepła i magazynowanie energii, która tak bardzo będzie potrzebna po urodzeniu.

Od 25 tygodnia oczy dziecka stają się wrażliwe na delikatne światło i kolory- pozwalają one widzieć świat w wyraźnych kształtach i barwach. Natomiast w 26 tygodniu Twoje maleństwo będzie mogło uronić swoje pierwsze łzy. W tym samym momencie jest już doskonale rozwinięty zmysł węchu. Jeżeli mama spożyje czosnek, to po około 45 minutach, jego aromat dojdzie do płynu owodniowego i będzie wyczuwalny także dla dzieciątka. Maleństwo ma już swoje preferencje smakowe- o wiele częściej połyka płyny, gdy są słodkie, a rzadziej te gorzkie.

26 tydzień

O wiele wrażliwszy jest również słuch. Pozwala wychwycić nie tylko głos mamy, ale również jej rozmówców. Dzieciątko wdycha i wydycha niewielkie ilości płynu owodniowego- to niezbędne dla rozwoju płuc. Tak zwane ruchy oddechowe są również dobrą praktyką, przed pierwszym łykiem powietrza zaraz po narodzinach. Jeśli masz chłopca, jego jądra powinny wkrótce zacząć schodzić do moszny, co zajmie około dwóch do trzech miesięcy.

27 tydzień

W tym tygodniu dziecko jest wielkości główki kalafiora. Śpi i budzi się w regularnych odstępach czasu, otwierając i zamykając oczy oraz zapewne ssąc palec. Przy większej ilości tkanki mózgowej, organ ten pracuje na pełnych obrotach. Płuca, choć wciąż niedojrzałe, są już zdolne do funkcjonowania (z dużą pomocą medyczną), w razie przedwczesnego porodu.  Od tej pory dziecko może często dostawać czkawki. Trwa ona zazwyczaj tylko kilka chwil i nie jest uciążliwa.

Twoje życie w 26 i 27 tygodniu ciąży

Twoja ciało szybciej się męczy. Dodatkowe kilogramy, zmiana środka grawitacji, osłabione mięśnie, hormony, poluzowane więzadła i stawy- to wszystko potrafi dać w kość pod koniec dnia. Szczególnie odczujesz plecy i mięśnie nóg. Ma na to wpływ rozszerzająca się macica, która wywiera nacisk na żyły i nerwy. Staraj się nie zastygać w jednej pozycji (np. siedzącej, leżącej, czy stojącej), lecz jak najczęściej zmieniać miejsce. Ciepła kąpiel, gorący kompres (rzadziej zimny) powinny przynieść ulgę. Zwracaj uwagę na postawę ciała; nie wykonuj skłonów i skrętów ciała w jednym momencie. Śpij na boku z poduszką pomiędzy nogami, a drugą jako oparcie dla brzucha.

W przypadku skurczy mięśni, uczucie ulgi powinny przynieść ćwiczenia rozciągające, masowanie lub „rozchodzenie” mięśni.

Odpoczywaj i dbaj o siebie. Sprawdzaj ciśnienie krwi, które w tym momencie nieznacznie się podniesie- bądź wyczulona na jego znaczące skoki i natychmiast poinformuj o tym lekarza, aby wykluczyć “preeclampsia”.

28 tygodni:

Twoje dziecko jest wielkości dużego bakłażana, waży teraz około 1 kilograma i ma prawie 38 cm długości. Najszybciej rozwijającym się organem nadal jest mózg.

Trzeci trymestr

Możesz poczuć ucisk w płucach oraz sporadyczne duszności.

W tym momencie prawdopodobnie odwiedzasz lekarza lub położną co dwa tygodnie. Już niedługo, po 37 tygodniu, przejdziesz na wizyty cotygodniowe.

W zależności od czynników ryzyka, Twój lekarz może zalecić powtórzenie badań krwi na obecność wirusa HIV i kiły. Ponadto, jeśli wynik testu przesiewowego glukozy był wysoki i nie przeprowadzono dalszych badań, wkrótce otrzymasz trzygodzinny test tolerancji glukozy.

Jeśli badania krwi przeprowadzone podczas twojej pierwszej wizyty prenatalnej, wykazały, że jesteś Rh-ujemna, dostaniesz zastrzyk immunoglobuliny Rh, aby zapobiec wytworzeniu się przeciwciał, które mogłyby uszkodzić krwinki dziecka. (Jeśli Twoje dziecko ma krwinki czerwone Rh-dodatnie, dostaniesz kolejną dawkę immunoglobuliny Rh po porodzie).

W tym czasie niektóre kobiety odczuwają nieprzyjemne mrowienie w nogach i odruch do ciągłego poruszania nimi podczas relaksu lub snu. Takie wzmożone odczucia nazywa się zespołem niespokojnych nóg (RLS). Nie wiemy co powoduje taki stan, ale jest on powszechny wśród ciężarnych. I w tym wypadku pomagają ćwiczenia rozciągające, masaże, a także zmniejszenie ilości kofeiny, która wzmaga objawy. W niektórych wypadkach warto suplementować się żelazem- po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Działanie: Wybierz lekarza dla swojego dziecka

Rozejrzyj się za lekarzem dla Twojego maleństwa. Jest to już czas, aby zebrać opinie, a najlepiej umówić się na wizytę zapoznawczą.  To ważne, żeby lubić i szanować lekarza swojego dziecka. Da ci to ogromne poczucie bezpieczeństwa, szczególnie, że pierwsza wizyta przypada zaraz po porodzie.

PAMIĘTAJ:

  • Nie określono dawki alkoholu-która byłaby bezpieczna dla płodu
  • FASD można w 100% zapobiec! Wystarczy zachować całkowitą abstynencję w czasie ciąży

Ekspozycja na alkohol płodu modyfikuje wiele typów komórek w rozwijających się płucach i może potencjalnie podwyższać ryzyko zwiększenia niewydolności oddechowej u noworodków. Udokumentowano toksyczny efekt etanolu na pneumocyty I i II typu, czego konsekwencją jest hipoplazja płuc płodu i noworodka. Hipoplazja oznacza niedostateczne wykształcenie narządu lub zbyt małą liczbę komórek, które się na niego składają, co odpowiada za jego upośledzone funkcjonowanie. Wewnątrzmaciczna ekspozycja na etanol zmniejsza zawartość surfaktantu w pęcherzykach płucnych płodu. Surfaktant jest to substancja znajdująca się w płucach, regulująca rozszerzanie się pęcherzyków płucnych w czasie oddychania. Brak lub niedobór prawidłowego surfaktantu utrudnia, a czasami uniemożliwia oddychanie nowonarodzonego dziecka bez względu na jego dojrzałość.

Noworodkom mającym niedojrzały układ odpornościowy grożą różnego rodzaju infekcje, które najczęściej dotyczą płuc, krwi oraz jelit. Czasami są to bardzo ciężkie infekcje zagrażające życiu dziecka. Należy podkreślić, że alkohol pogarsza odpowiedź immunologiczną płodu (zaburzenie funkcji limfocytów T, B oraz makrofagów) zwiększając ryzyko zgonu z powodu zapalenia płuc lub sepsy. Ryzyko infekcji u dzieci z mała masą urodzeniową urodzonych przez matki okazyjnie spożywające alkohol etylowy zwiększa się 2,5. krotnie. Nadmierne spożycie alkoholu w ciąży zwiększa to zagrożenie 3-4. krotnie. W przypadku wcześniaków eksponowanych na alkohol wewnątrzmaciczne ryzyko zgonu okołoporodowego istotnie się zwiększa. W tej grupie dzieci sepsa rozwija się ponad 15. razy częściej

 

dr n. med. Ewa Głuszczak-Idziakowska

 


Na podstawie:

1.http://www.ehd.org/dev_article_unit16.php

2.https://www.babycenter.com/fetal-development-week-by-week

3.Gauthier T.W., Brown L.A. In utero alcohol effects on foetal, neonatal and childhood lung disease Paediatric Respiratory Reviews 21 (2017) 34–37

4. Dębski R, Paszkowski T, Wielgoś M. i wsp. Stanowisko Grupy Ekspertów na temat wpływu alkoholu na ciążę: stan wiedzy na 2014 rok Gin Pol Med Project 2 (32) 2014

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply