9 MIESIĘCY

3 tydzień ciąży

KoIstIst

 

Twoja kulka komórek jest teraz oficjalnie nazwana embrionem. Około czwartego tygodnia od początku ostatniego okresu możesz uzyskać pozytywny wynik w teście ciążowym wykonanym w domu. Twoje dziecko ma rozmiar ziarnka maku. Rozpoczyna się rozwój układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Serce jest pierwszym narządem podejmującym swą funkcję w organizmie zarodka. Zacznie się kurczyć już w dwudziestym drugim dniu życia wewnątrzmacicznego. Z jelita pierwotnego zaczyna formować się układ pokarmowy. Najbardziej podatne w danym okresie na czynniki teratogenne są: serce i ośrodkowy układ nerwowy.

Rola łożyska

Formujące się łożysko i sznur pępowinowy jest podstawowym i jedynym węzłem bezpośredniej komunikacji chemicznej między Tobą i Twoim dzieckiem. Przez łożysko dziecko otrzymuje od Ciebie potrzebną krew bogatą w substancje odżywcze i tlen, oddaje natomiast produkty przemiany materii. W tym czasie narządy dopiero się rozwijają, uczą się podejmować swoją czynność. To dlatego Twój organizm, Twoja krew jeszcze wtedy pomaga utrzymać równowagę chemiczną organizmu dziecka. Pierwotne kosmki łożyskowe pojawiają się już w trzynastym dniu rozwoju wewnątrzmacicznego. Około dwunastego tygodnia ciąży łożysko posiada całkowitą sprawność funkcjonowania, ale pełną dojrzałość osiągnie dopiero około trzydziestego czwartego tygodnia.

Alkohol prowadzi do uszkodzenia łożyska między innymi poprzez toksyczny wpływ na jego komórki, prowadząc do ich obumierania poprzez aktywację genów/szlaków molekularnych stymulujących zjawisko apoptozy (apoptoza – naturalny proces zaprogramowanej śmierci komórki w organizmie wielokomórkowym)[1,2]. Ryzyko dysfunkcji łożyska (między innymi nieprawidłowe umieszczenie łożyska – łożysko przodujące) zwiększa się ponad dwukrotnie umatek spożywających powyżej pięciu drinków alkoholowych w ciągu tygodnia [3].

 

dr Ewa Głuszczak-Idziakowska


 

LITERATURA:

  1. Kaufman M.H., The teratogenic effects of alcohol following exposure during pregnancy, and its influence on the chromosome constitution of the pre-ovulatory egg., „Alcohol and Alcoholism”, 1997, 32, s. 113-128.
  2. Clave S., Joya X., Salat-Batlle J. et al., Ethanol cytotoxic effect on trophoblasts cells, „Toxicology Letters”, 2014; 225, s. 216-221.
  3. Stanowisko grupy ekspertów na temat wpływu alkoholu na ciążę: stan wiedzy na 2014 rok, „Ginekologia i Położnictwo. Mededical Project”, 2014, 2(32).

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply