9 MIESIĘCY

16-20 tydzień ciąży

4-5 miesiąc (16-20 tydzień)

Twoje życie w 20 tygodniu ciąży

Gratulacje! Dotarłaś do półmetka ciąży. Wierzchołek twojej macicy jest mniej więcej na wysokości pępka. Mogłaś przybrać około 4,5 kilogramów. Spodziewaj się, że każdy nowy tydzień przyniesie dodatkowych 450 gramów. Warto się upewnić, czy masz wystarczająco dużo żelaza- minerału, potrzebnego głównie do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen.

W czasie ciąży twoje ciało potrzebuje większej ilości żelaza, aby nadążyć za zwiększającą się objętością krwi, jak również za rosnącym dzieciątkiem i łożyskiem. Czerwone mięso jest jednym z najlepszych źródeł tego minerału dla kobiet w ciąży. Drób (szczególnie ciemne mięso drobiowe) również zawiera żelazo. Typowe źródła pochodzenia roślinnego to: rośliny strączkowe, produkty na bazie soi, szpinak, sok z suszonych śliwek, rodzynki, niektóre zboża.

20 tygodni:

Twoje dziecko jest mniej więcej długości banana.

Twoje dzieciątko mierzy teraz około 16,5 centymetrów od głowy do pupy lub 25,4 centymetrów od głowy do pięty i waży około 300 gramów. Możesz się zastanawiać, dlaczego tym razem podajemy dwa pomiary długości. Do 20 tygodnia ciąży płód mierzy się od czubka głowy do pupy. To dlatego, że przez pierwszą połowę ciąży, nogi dziecka są tak bardzo zwinięte w kłębek, że trudno je zmierzyć.

Twoje dziecko przełyka coraz częściej, co jest dobrym ćwiczeniem dla jego układu trawiennego. Produkuje również smółkę- czarny, lepki produkt uboczny trawienia, którą  zobaczysz w pierwszej zabrudzonej pieluszce.

Siatkówka w oku ma już oddzielne warstwy. Większość neuronów w mózgu kończy się namnażać po 16 tygodniach. Na zębach rozwija się szkliwo. Od 18 tygodnia, skany ultrasonograficzne pokazują wyraźny rodzaj ruchu w krtani, który przypomina  ruchy towarzyszące mówieniu.

Wzrost brwi jest prawie zakończony, teraz  na skórze głowy zaczynają rosnąć włosy. Wszystkie warstwy skóry i struktury są już obecne, w tym mieszki włosowe i gruczoły. Ochronna, biała substancja, zwana mazią płodową, otacza od teraz płód, chroniąc skórę przed bezpośrednim kontaktem z płynem owodniowym.

Od 18 do 20 tygodnia, życie płodu, jego oddech i czynność serca, zaczyna podążać za codziennym cyklem dnia i nocy, czyli rytmem dobowym.

Ucho wewnętrzne, w pełni ukształtowane przez 20 tygodni, pomaga w utrzymaniu równowagi. A tak zwany ślimak, osiąga swój dorosły rozmiar już w łonie matki. Odtąd płód może rozróżniać całą gamę dźwięków. A jest ich całkiem sporo!

W późniejszej ciąży macica staje się stosunkowo hałaśliwym miejscem. Kiedy lekarz kładzie stetoskop na brzuchu kobiety, potrzeba doświadczonego ucha, aby rozróżnić wszystkie odgłosy. Są to uderzenia dwóch serc o różnym tempie (jeden należący do matki, a drugi do płodu) oraz miękki dźwięk krwi, która wypełnia macicę. Dodatkowo, u 15% kobiet, krew płynąca przez pępowinę wytwarza gwizdy. Dodajmy jeszcze gazy bulgoczące w jelitach oraz ruchy płodu. Dla maleństwa, hałas, w którym żyje, jest jak relaksujący koncert. To dlatego małe dzieci zaraz po urodzeniu, nieraz lubią zasypiać  w otoczeniu przeróżnych dźwięków.

        dr n. med. Ewa Gluszczak-Idziakowska

Na podstawie:

http://www.ehd.org/dev_article_unit14.php

https://www.babycenter.com/fetal-development-week-by-week

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply