9 MIESIĘCY

8 tydzień ciąży

Ósmy tydzień – koniec okresu embrionalnego.
Ludzki zarodek urósł z pojedynczej komórki do prawie 1 miliarda komórek, tworząc ponad 4000 odrębnych struktur anatomicznych!

W ósmym tygodniu Twoje dziecko ukończyło najbardziej krytyczną część rozwoju. Skóra maleństwa wciąż jest przeświecająca, ale drobne kończyny mogą  już się zginać, a na paluszkach zaczynają formować się paznokcie.

Od 7 do 7½ tygodnia mięśnie nóg łączą się z kośćmi za pomocą ścięgien i pojawiają się stawy kolanowe – kiedy zarodek zostanie zaskoczony, może już kopać i skakać! W tym samym czasie formują się nefrony – podstawowe jednostki filtracyjne w nerkach. To oznacza, że nerki zaczynają wytwarzać mocz. Nefrony w nerkach filtrują toksyny ze strumienia krwi. Toksyny następnie przepływają z nerek do pęcherza i ostatecznie razem z moczem trafiają do płynu owodniowego.

Od 8 tygodnia rozpoczyna się  perystaltyka w jelicie grubym zarodka. Proces ten będzie trwał już przez całe jego życie. Naprzemienne skurcze i rozluźnienia ściany jelita są niezbędne do prawidłowego trawienia- powodują przesuwanie się  pokarmów i płynów we właściwym kierunku. Perystaltyka powoduje również uwolnienie treści przewodu żołądkowo-jelitowego do płynu owodniowego, w którym pływa zarodek. Dzieciątko jest już zdolne do wypróżniania się. Dodatkowo w męskim zarodku rozwijające się jądra zaczynają wytwarzać i uwalniać testosteron.

W  ósmym tygodniu mózg jest już wysoko rozwinięty.  Waga mózgu stanowi około 43 procent !!  całkowitej wagi malucha. Wzrost następuje z niezwykłą szybkością. Zaczyna się formować jedno z głównych ośrodków kontroli ciała – podwzgórze. Kontroluje ono temperaturę ciała, tętno, ciśnienie krwi, równowagę płynów i wydzielanie hormonów (o niezwykle ważnym znaczeniu) przez przysadkę mózgową.

Dzieciątko dalej ćwiczy się w poruszaniu, ale poznaje zupełnie nowe ruchy! Dłonie często dotykają twarzy, a główka obraca się na boki. Wiele z mięśni twarzy jest już w dużej mierze dobrze rozwiniętych, przygotowując się do skomplikowanej mimiki. Dotknięcie zarodka może powodować mrużenie oczu, ruch żuchwy, czy ruchy dłoni.

Podręczniki pediatryczne opisują zdolność „przewracania się”, która pojawia się zazwyczaj między 10 a 20 tygodniem po urodzeniu. Jednak Twoje dziecko potrafi się przewracać na boki o wiele wcześniej! Płód wykazuje imponującą koordynację. Nisko grawitacyjne środowisko worka owodniowego wypełnionego płynem, spoczywającego w macicy, czyni ten manewr możliwym. Po urodzeniu noworodkowi brakuje siły do pokonania większej grawitacji.

Oczy i powieki

W 7½ tygodnia powieki są gotowe do wejścia w fazę szybkiego wzrostu – dolna i górna powieka pokrywają prawie całą powierzchnię głęboko pigmentowanych oczu. Gdy płód zamyka powieki,  niemal łączą się one ze sobą, dzięki czemu oczy stają się prawie zamknięte.

Czy wiesz, że najwcześniejsze oznaki praworęczności lub leworęczności zaczynają się około ośmego  tygodnia, a 75 procent zarodków wykazuje już dominację prawej ręki. Dominacja lewej ręki i brak preferencji to pozostałe 25 procent.

Komórki macierzyste produkowane w wątrobie, wytwarzają już nowe typy komórek, w tym limfocyty B i erytrocyty oraz  krwinki czerwone. Erytrocyty dostarczają tlen do wszystkich tkanek organizmu a  zbierają dwutlenek węgla, który jest następnie usuwany – tak działa ta funkcja u każdego z nas.

Po ośmiu tygodniach mięsień przepony jest już całkowicie uformowany i rozpoczynają się okresowe ruchy oddechowe

Z każdym dniem rosną kości dzieciątka. Żebra mają teraz chrząstkę, a wały kości długich (w ramionach i nogach) zaczynają twardnieć. Stawy zarodka, jego kolana i łokcie, przypominają w swojej strukturze stawy dorosłych.

Po 8 tygodniach narządy wewnętrzne (do tej pory dobrze widoczne przez cienką skórkę), są już względnie ukryte – naskórek staje się dwuwarstwową membraną. Na skórze pojawiają się brwi oraz cienkie włoski wokół ust.

dr Ewa Głuszczak-Idziakowska


Na podstawie: http://www.ehd.org/dev_article_unit8.php

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply