6 miesięcy (od 20 do 24 tygodni)
24 tygodnie:
Maleństwo jest długości kolby kukurydzy – mierzy prawie 30,5 centymetrów długości od głowy do pięty i waży około 550g.
Sylwetka dziecka jest jeszcze szczupła, ale ciałko zaczyna proporcjonalnie nabierać masy i wkrótce będzie pulchniejsze.
Mózg rośnie równie szybko – jego dwie półkule rozpoczynają się asymetrycznie różnicować. Płuca rozwijają „gałęzie” drzewa oddechowego produkują już środek powierzchniowo czynny (surfaktant) – szykują się do oddychania w świecie zewnętrznym. Skóra dzieciątka jest wciąż cienka i półprzezroczysta, ale wkrótce i to zacznie się zmieniać.
Między 18 a 21 tygodniem pojawia się zjawisko REM – szybki ruch gałek ocznych obserwowany podczas snu, gdy płód zaczyna…. śnić.
Po 24 tygodniach powieki są ponownie otwarte, a po usłyszeniu nagłych, głośnych hałasów, dziecko błyskawicznie je zaciska. Co ciekawe, taka reakcja szybciej pojawia się u dziewczynek niż chłopców. Po ekspozycji na głośny hałas zwiększa się częstość akcji serca płodu oraz szybkość jego ruchów- zupełnie jak u dorosłych. Z kolei niepohamowane połykanie płynu owodniowego przez płód, chwilę po hałasie, może prowadzić do jego utraty. Możliwe długoterminowe konsekwencje hałasu, są takie same jak w przypadku dzieci i dorosłych: utrata słuchu i głuchota. Płód reaguje również na ciśnienie, ruch, ból, smak, światło, gorąco i zimno.
Dziecko wykonuje ruchy oddechowe przez około 14 procent czasu, wciągając płyn owodniowy do płuc. Częstość oddechów płodu może wzrosnąć nawet do 44 oddechów na minutę od 22 do 26 tygodnia. Ta częstotliwość zmienia się w zależności od poziomu dwutlenku węgla (CO2) u matki, co zdecydowanie sugeruje, że ośrodek oddechowy w pniu mózgu płodu już wykrywa i reaguje na zmiany poziomu CO2 we krwi, podobnie jak u dorosłych.
Twoje życie w 24 tygodniu ciąży
Twoja macica jest teraz wielkość piłki nożnej. Każda ciąża jest nieco inna, ale prawdopodobnie już wszyscy mogą bez problemu zauważyć Twój ciążowy brzuszek.
U większości ciężarnych właśnie teraz, do 28 tygodnia, przeprowadza się test przesiewowy, doustnego obciążenia glukozą (zwany również testem prowokacji lub GCT). Sprawdza on cukrzycę ciążową.
Nieleczona cukrzyca zwiększa ryzyko ciężkiego porodu drogami natury lub cięcia cesarskiego- z tego względu, że dziecko rośnie zbyt szybko, szczególnie w górnych partiach ciała. Zwiększa również ryzyko wystąpienia u dziecka innych powikłań, takich jak niski poziom cukru we krwi zaraz po urodzeniu czy zaburzenia oddychania. Pozytywny wynik na GCT nie oznacza od razu, że masz cukrzycę ciążową, ale aby uzyskać pewność, musisz wykonać doustny test tolerancji glukozy (DGTT).
Jeśli nie wiesz jeszcze, jak wyglądają oznaki przedwczesnego porodu, teraz jest czas na naukę. Chociaż istnieją pewne znane czynniki, które podwyższają ryzyko przedwczesnego porodu, takie jak niektóre zakażenia narządów płciowych, problemy z łożyskiem lub niewydolność szyjki macicy, w wielu przypadkach nikt nie wie, co powoduje, że kobieta przedwcześnie zaczyna rodzić. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie kobiety w ciąży poznały oznaki przedwczesnego porodu. Zgłoś się niezwłocznie do swojej położnej lub lekarza, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów przed upływem 37 tygodni:
- Zwiększenie wydzieliny z pochwy
- Zmiana rodzaju wydzieliny – jeśli staje się wodnista, śluzowata lub krwawa (nawet jeśli jest różowa lub po prostu zabarwiona krwią)
- Wszelkie krwawienie z pochwy lub plamienie
- Ból brzucha, skurcze przypominające miesiączkę lub więcej niż cztery skurcze w ciągu jednej godziny (nawet jeśli nie bolą)
- Zwiększenie ciśnienia w obszarze miednicy (uczucie, że dziecko pcha)
- Ból w dole pleców, szczególnie jeśli wcześniej ich nie miałaś
Objawy te mogą być mylące, ponieważ niektóre z nich, takie jak ciśnienie w miednicy lub ból krzyża, występują również podczas normalnej ciąży, a wczesne skurcze mogą być nieszkodliwymi skurczami Braxtona Hicksa. Ale zawsze lepiej być przezornym niż potem żałować, więc natychmiast zadzwoń do swojej położnej lub lekarza, jeśli doświadczasz czegoś podobnego.
Czy moje dziecko będzie zdrowe, jeśli urodzi się wcześniej?
Im poród odbędzie się bliżej terminu, tym bardziej prawdopodobne, że dziecko będzie w pełni zdrowe. Wcześniaki urodzone między 34 a 37 tygodniem mają dużą szansę na samodzielne prawidłowe oddychanie po urodzeniu, chociaż nadal są bardziej narażone na powikłania wcześniactwa. W dzisiejszych czasach, niektóre dzieci urodzone skrajnie przedwcześnie, już w 24 tygodniu (lub nawet nieco wcześniej) mogą przeżyć dzięki postępowi w opiece neonatologicznej, ale wymagają one wielu interwencji medycznych oraz długiego pobytu na oddziałach intensywnej terapii noworodków, a konsekwencjami mogą być stałe problemy zdrowotne utrzymujące się przez cale życie.
Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego, jest unikanie znanych zagrożeń, takich jak palenie, picie alkoholu i zażywanie narkotyków. Odżywiaj się prawidłowo, chodź na wszystkie wizyty prenatalne, stosuj się do zaleceń lekarza i niezwłocznie zgłaszaj wszelkie niepokojące objawy.
Jest to idealny czas, aby przygotować dom dla maleństwa. Pamiętaj jednak, że w tym celu powinnaś mieć osobę do pomocy. Nie powinnaś również wdychać oparów farby ani znajdować się w świeżo wymalowanych pomieszczeniach.
dr n. med. Ewa Głuszczak-Idziakowska
Na podstawie :
http://www.ehd.org/dev_article_unit15.php
https://www.babycenter.com/fetal-development-images-24-weeks
No Comments