LIFESTYLE

Wywiad z naszą ambasadorką Magdaleną Korzewką-Kaliszuk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z naszą ambasadorką Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk. Magdalena jest prawnikiem psychologiem, oraz dyrektorem kampanii w CitizenGO w Polsce, gdzie prowadzi inicjatywy w obronie godności człowieka od jego poczęcia. Opublikowała kilkanaście książek na tematy dotykające sensu życia, miłości i radości. Jako nastolatka prowadziła program „Ziarno” w TVP. Prywatnie mama dopiero co narodzonej córeczki.

Dlaczego zdecydowałaś się zostać Ambasadorką kampanii „Ciąża bez alkoholu”?

Gdy otrzymałam propozycję wsparcia tej kampanii, czekałam na narodziny córeczki. Od początku ciąży było dla mnie oczywiste, że nie wypiję nawet przysłowiowej lampki wina w takim stanie. Przeraziłam się, gdy od organizatorów kampanii dowiedziałam się, że nawet 1/3 kobiet w ciąży w Polsce pije alkohol… Nie mam wątpliwości, że wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń z tym związanych. Kampania „Ciąża bez alkoholu” to fantastyczny sposób na przekazanie milionom Polek tej podstawowej wiedzy: jesteś w ciąży – nie pij, nawet symbolicznie.

Czy uważasz, że taka akcja edukacyjna jest potrzebna? Dlaczego?

Nie mam żadnych wątpliwości, że taka akcja jest nie tylko potrzebna, ale wręcz konieczna. Im więcej Polek pozna fakty o tym, jak bardzo alkohol może zaszkodzić dziecku w łonie matki, tym więcej dzieci zostanie ochronionych od jego skutków. Nie wiem, skąd wzięły się groźne przekonania, jakoby tylko upijanie się alkoholem było groźne, a symboliczne ilości już nie. Ta kampania uświadamia bardzo dosadnie, że każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu, może być bardzo szkodliwa dla dziecka.

Co dla Ciebie oznacza NIE-picie alkoholu w ciąży?

To oczywistość. Nie napiłam się ani razu alkoholu w ciąży, bo od pierwszych chwil życia mojej Córeczki, kochałam ją. Już wtedy nie wyobrażałam sobie sytuacji, w której mogłabym jej świadomie zaszkodzić. NIE-picie alkoholu w ciąży to dla mnie wyraz normalności… Gdybym wiedziała, że innej kochanej osobie jakaś moja rozrywka mogłaby śmiertelnie zaszkodzić, też bym z niej natychmiast zrezygnowała.

Czy uważasz, że zachowanie abstynencji od alkoholu w ciąży jest trudne i dlaczego?

Dla mnie nie był to problem. Może dlatego, że także przed ciążą bardzo rzadko i zawsze tylko symbolicznie piłam alkohol. Myślę, że jednak dla wielu kobiet może to stanowić wyzwanie. Żyjemy w kulturze, w której trudne emocje, stresy najprościej czasem złagodzić alkoholem… Skoro połowa ciąż w Polsce jest nieplanowana, to bardzo możliwe, że dla tych kobiet zachowanie abstynencji ze względu na ciążę jest trudne, gdyż nie wiedzą, że są w ciąży… Myślę, że zachowanie abstynencji może być też niełatwe ze względu na to, że ciągle panuje w naszym społeczeństwie groźne przekonanie, jakoby jedna lampka wina nie szkodziła dziecku. Otoczenie kobiety w ciąży może wywierać na nią presję, aby jednak uległa i piła…

Co uważasz za najpiękniejsze w byciu rodzicem?

Namnożenie miłości i radości, jaką już wcześniej przeżywałam w moim małżeństwie. Nasza Córeczka to dla nas dar i radość. Jako szczęśliwa żona wiedziałam, że miłość może zaskakiwać… Nie wiedziałam jednak wcześniej, jak wiele nieprzewidzianej radości może dać dziecko. Po narodzinach Córeczki to ona zaskoczyła mnie tym, jak jest głodna miłości i czułości. Najbardziej lubię te chwile, gdy możemy być w trójkę i śmiać się do siebie. Córeczka robi to coraz głośniej i radośniej. Aż chce się żyć!

Co chciałabyś/chciałbyś przekazać przyszłym rodzicom?

Żeby nie przestali być w pierwszej kolejności małżonkami. Nie mam wątpliwości, że dziecko do radosnego życia najbardziej potrzebuje doświadczać tego, że mama i tata się kochają!

Jak widzisz rolę ojca w okresie ciąży?

Rola ojca dziecka w okresie ciąży to rola kluczowa. Od niej zależy to, jak czuje się mama dziecka! Jeśli ojciec dziecka cieszy się z jego istnienia, mama jest spokojniejsza. Jeśli ojciec okazuje, że dziecko jest ciężarem, u mamy oraz dziecka pojawiają się stres i strach. Ważną rolą ojca dziecka jest wspieranie mamy w tym, aby jej styl życia służył i jej samej, i dziecku. Jedną z najważniejszych spraw jest zrezygnowanie z picia alkoholu w ciąży. Panowie – macie na nas ogromny wpływ. Nie pozwólcie, aby Wasze dzieci były zagrożone przez alkohol. Wspierajcie swoje żony, mamy Waszych dzieci. Świadoma miłość do dziecka powinna zacząć się nie po porodzie, ale z początkiem jego istnienia. Im bardziej zadbacie o swoje żony, tym szczęśliwsze będą Wasze dzieci.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply