CIĄŻA BEZ ALKOHOLU

ALKOHOL i CIĄŻA – pigułka wiedzy

ALKOHOL i CIĄŻA – pigułka wiedzy

 1. Alkohol pity w ciąży zaburza prawidłowy rozwój zarodka i płodu. Może uszkodzić mózg i inne narządy dziecka, wpływając na dalsze funkcjonowanie emocjonalne i społeczne dziecka. Fizyczne i umysłowe wady wrodzone u dziecka będące wynikiem działania alkoholu etylowego w okresie płodowym nazywamy Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD.
 2. W czasie ciąży nie ma dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla Twojego dziecka. Pijąc napoje alkoholowe narażasz swoje dziecko na nieodwracalne uszkodzenia, które mogą spowodować zaburzenia w jego rozwoju.
 3. Pamiętaj: alkohol zawarty w piwie, winie, wódce, drinkach jest taki sam i działa tak samo! Dlatego w ciąży należy zachować całkowitą abstynencję.
 4. Alkohol pity przez kobietę w czasie ciąży powoduje znacznie więcej szkód w organizmie dziecka niż palenie papierosów czy branie narkotyków! Alkohol jest najsilniej działającym teratogenem (od teratos – potwór) i ze względu na swoją toksyczność jest najczęstszą przyczyną zaburzeń neurorozwojowych u rozwijającego się płodu.
 5. W czasie ciąży łożysko chroni dziecko przed różnymi zagrożeniami. Jednak cząsteczki alkoholu (oraz jego metabolitów, w tym aldehydu octowego) bez trudu przechodzą przez łożysko! Po ok. godzinie stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki, tyle że w maleńkim organizmie powoduje znacznie większe szkody!
 6. Piwo bezalkoholowe, zgodnie ze definicją napoju alkoholowego może zawierać do 0,5% alkoholu etylowego! Bądź uważna – nie narażaj swojego dziecka!
 7. Także w okresie karmienia używki mogą wyrządzić nieodwracalne szkody. Udowodniono, że spożyty alkohol przedostaje się do mleka matki. Gdy podczas karmienia jesteś pod jego wpływem Twoje dziecko pije razem z Tobą.
 8. Jak wykazały badania, w Polsce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występuje co najmniej u 20 na 1000 dzieci w wieku 7-9 lat. To 20 razy więcej niż dzieci z Zespołem Downa. A FASD można w 100% zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży!
 9. Zaprzestanie picia w ciąży jest korzystne dla dziecka w każdym momencie. Jeżeli będąc w ciąży masz za sobą incydenty związane ze spożywaniem alkoholu, przestając go spożywać sprawiasz, że będzie on miał mniej szkodliwy wpływ, niż gdybyś kontynuowała picie.
 10. Będą w ciąży możesz usłyszeć wiele porad i zaleceń – że „picie czerwonego wina zwiększa liczbę czerwonych krwinek” a „picie piwa poprawia laktację” …Pamiętaj – alkohol etylowy to przede wszystkim substancja chemiczna C2H5OH i jako toksyna ma niszczący wpływ na delikatne nowopowstające komórki dziecka rozwijającego się w Twoim łonie.
 11. Z drobnych decyzji zbudowana jest cała nasza przyszłość. Wybierając 9 miesięcy bez alkoholu dajesz dziecku możliwość prawidłowego rozwoju. Pamiętaj: Zdrowie Twoje i Twojego dziecka są teraz najważniejsze.

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply