LIFESTYLE

wywiad z naszą ambasadorką Alżbetą Leńską

Dlaczego zdecydowałaś się zostać Ambasadorką kampanii „Ciąża bez alkoholu”?

Ponieważ uważam, że to bardzo ważna i potrzebna kampania , która tak naprawdę ratuje życie.

Czy uważasz, że taka akcja edukacyjna jest potrzebna? Dlaczego?

Jest potrzebna, ponieważ moim zdaniem nie wszyscy pamiętają, że kobieta w ciąży nosi w sobie nowe życie! Może się to wydawać dziwne, jednak tak właśnie jest – ciąża równa się – kobieta ma w sobie małe dziecko. Dzieci nie mogą spożywać alkoholu, a w ciąży dziecko spożywa dokładnie to, co spożywa matka! Zatem nie można karmić maleństwa alkoholem.

Co dla Ciebie oznacza NIE-picie alkoholu w ciąży?

Myślę, że to jedna z pierwszych rzeczy która uświadamia, że bycie mamą zmienia nasze życie. Nie picie alkoholu to pierwsza rzecz, którą robimy dla Naszego dziecka, to dbanie o kogoś, kogo jeszcze nie widzieliśmy, nie znamy, ale kochamy. To małe i pierwsze poświęcenie dla maleństwa, ale dobry początek na bycie cudowną mamą.

Czy uważasz, że zachowanie abstynencji od alkoholu w ciąży jest trudne i dlaczego?

To zależy od każdego. Jedni wina na codzień nie piją, więc abstynencja nie jest trudna, za to inni uwielbiają każdą kolację z winem. Myślę, że zmiana nawyku picia wina czy innego alkoholu jest trudna. Jeśli ktoś ma problem z abstynencję od alkoholu w ciąży to można sobie zapisać kiedy wróci czas i będzie można wypić pierwszy Kieliszek wina. Dla reszty kobiet myślę jest to spokojnie to zrobienia.

Co uważasz za najpiękniejsze w byciu rodzicem?

Ta miłość w całkowicie szczerym i prawdziwym wydaniu jest nie do przebicia.

Co chciałabyś/chciałbyś przekazać przyszłym rodzicom?

Wszystko co robimy dla Naszych dzieci i jakie dajemy wzory procentuje w przyszłości. Jak krzyczymy na dzieci, nie mamy wyrozumiałości, przesadzamy z piciem alkoholu itd. i przełożymy to na Nasze dorastające dzieci, to jak będzie? Dlatego polecam przyszłym rodzicom, żeby byli tacy o jakiś marzą żeby były ich dzieci. My z mężem na przykład wolimy żeby dzieci były z nami obecne, dlatego nikt z Nas nie spędza czasu na ipadzie, tylko siadamy przy grze planszowej lub wspólnym filmie – oglądamy razem, bo warto dzielić czas z dziećmi

Jak można pomóc kobietom w ciąży, które piją alkohol nałogowo?

Myślę, że tak jak przy każdym nałogu jest potrzebny do pomocy specjalista. W tym przypadku jest potrzebny nie tylko ktoś kto pomoże w odstawieniu alkoholu, ale jest też potrzebny ktoś kto uświadomi, że to jest potrzebne dla dziecka, które nosimy w sobie. Dziecko nie może pić alkoholu i trzeba to uświadamiać.

Jak widzisz rolę ojca w okresie ciąży?

Wsparcie jest bardzo mile widziane. Z doświadczenia pamiętam, że mój mąż chodził tak samo wcześnie spać jak Ja, szykował miłe i ciepłe kąpiele dla mnie i swojego dzidziusia w brzuchu, a alkoholu nie pije na codzień, dlatego wieczorami piliśmy pyszną herbatę. Wiem, że może być to mało „męskie” dla nie których, ale dla mnie był najwspanialszym mężczyzną i przyszłym tatusiem

 Jak przeżywasz swoje macierzyństwo?

Macierzyństwo to ciągła praca i wyzwanie, ale również miłość, szczęście i ogromna duma. Patrząc na swoje dzieci, czasem trudno mi uwierzyć, że nosiłam je w brzuchu, bo to cudowni ludzie! Dla mnie to dowód na to, że cuda na ziemi istnieją.

Jak wspominasz okres ciąży i jakie emocje Ci wtedy towarzyszyły?

Mogłabym o tym napisać książkę;-) To cały przekrój emocji, od dobrych przez ciężkie, ale wszystkim towarzyszące uczucie miłości do bąbelka w brzuchu;-)

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply