FASD

Historie dzieci z FASD

Ania lat 9.*

Ania urodziła się jako drugie dziecko w rodzinie. Nie tylko jej mama i tata mieli problem z używaniem alkoholu, ale także babcia i dziadek. Ania mimo, że ciąża trwała 39 tygodni urodziła się mała i drobna. Po porodzie oceniona została na 10 pkt w skali Apgar, ale słabo ssała i słabo przybierała na wadze. Po porodzie okazało się też, że ma wadę serca i musi być operowana. Została przewieziona do specjalistycznej kliniki. Operacja się udała. Ania była pod kontrolą lekarza kardiologa przez pierwsze lata swojego życia. Nigdy nikt nie zapytał matki Ani czy pila w ciąży, nigdy nikt nie powiedział rodzicom, że Ania oprócz zoperowanej wady serca może mieć uszkodzenia mózgu ponieważ ma FAS. Nigdy nikt nie opisał Ani jako dziecka z FASD.

Kłopoty miały dopiero nadejść .

Ania jako małe dziecko rozwijała się w normie; siadała, raczkowała, chodziła. Zaczęła mówić z opóźnieniem, ale rodziców to nie niepokoiło ponieważ w końcu zaczęła. Pierwsze problemy zaczęły się w zerówce. Ania nie mogła usiedzieć na zajęciach, biegała w czasie zajęć, dostawała szału kiedy pojawiał się w przedszkolu hałas lub głośnie dźwięki np. kiedy pani grała na pianinie, nie lubiła rysować i pisać. Zresztą wcale jej to nie wychodziło. W początkowych klasach szkoły podstawowej Ania sobie nie radziła. Kiedy nauczycielka próbowała ją zdyscyplinować dając jej czerwone kółka za dobre zachowanie i czarne za zła, Ania cieszyła się, że czarnych kółek ma już pełen słoik. Na lekcjach przeważnie nic nie robiła. Mama Ani w drugiej klasie zorientowała się, że Ania nie rozumie większości poleceń. Miała też kłopoty z liczeniem. Dziewczynka szkoły nie lubiła ponieważ miała w szkole same porażki.

Do diagnozy w kierunku FASD Ania została zgłoszona pod koniec klasy III szkoły podstawowej. Po raz pierwszy z mamą Ani na temat picia alkoholu w ciąży i skutków w postaci FASD porozmawiał lekarz laryngolog. To on podczas badania związanego z zapaleniem ucha u Ani zwrócił uwagę na drobną budowę dziewczynki, specyficzny wygląd, wadę serca i zmiany w budowie ucha wewnętrznego. Poprosił rodziców na rozmowę i skierował Anię na diagnozę w kierunku FASD. Ania miała wtedy 9 lat. Od urodzenia nie otrzymywała żadnej pomocy zgodnej ze swoimi deficytami. 

 

dr Teresa Jadczak-Szumiło


 

* wszystkie dane zostały zmienione, a fakty są zestawieniem typowych trudności dzieci z FASD. Wszelkie podobieństwo do osób i sytuacji prawdziwych jest przypadkowe.

 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply