LIFESTYLE

Ciąża oczami położnej

W ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost świadomości ludzi. Zarówno tej dotyczącej technologii, środowiska czy zdrowego stylu życia. Z jednej strony ułatwia nam to funkcjonowanie w obecnym świecie. Z drugiej natomiast, coraz szybsze tempo życia sprzyja zaniedbywaniu tego, co najważniejsze. Bo to ludzie i relacje z nimi są najistotniejsze w naszym życiu. Rodzice troszcząc się o swoje dziecko, uczą go dbania o druga osobę. Potem  to samo ono przekazuje własnym dzieciom. Jednym z elementów tej troski jest dbanie o swoje zdrowie.

Relacja rodziców z dzieckiem jest wyjątkowa. Oni kochają i dbają o nie już od momentu poczęcia. Kiedy jeszcze nie mogą go zobaczyć czy przytulić. Szczególnie matka, w której ciele rozwija się nowe życie, przeżywa bardzo ważne chwile. Macierzyństwo, które właściwie rozpoczyna się w chwili zajścia w ciążę, jest czasem poświęcenia się dla kogoś, kogo kochamy. Często ciąża to okres realizacji swoich „zachcianek” i odpoczynku, ale również czas wyrzeczeń i niedogodności. Wiele mówi się o urozmaiconej diecie w ciąży, aktywności fizycznej, suplementacji czy dodatkowych badaniach, które można wykonać, aby sprawdzić czy wszystko w porządku. Tematy dotyczące szkodliwego wpływu na płód są mniej „komfortowe”, przez co rzadziej poruszane. A istnieje wiele czynników mogących zaburzyć rozwój płodu. Na wystąpienie wielu z nich nie mamy bezpośredniego wpływu, inne natomiast można zniwelować bądź całkowicie wyeliminować. Wśród tych ostatnich możemy  wymienić właśnie alkohol. Na swojej ścieżce zawodowej spotkałam się  z matkami nadużywającymi tego typu używek w ciąży. Najczęściej były one nieświadome konsekwencji, wspominając o istnieniu bezpiecznej dawki etanolu w ciąży. Spożywanie alkoholu w ciąży jest niewątpliwie bardzo silnym determinantem stanu zdrowia płodu i noworodka. Zaburzenia jakie powoduje w tak małym organizmie dotyczą zarówno jego sfery fizycznej jak i psychicznej. Niestety, dysfunkcje jakie wystąpią, towarzyszą rozwijającemu się człowiekowi do końca życia. Dlatego tak istotne jest uświadamianie kobiet na temat wpływu alkoholu w okresie ciąży. Jest to również moja rola. Jako położna, jednym z wielu moich zadań jest edukacja i wsparcie kobiet na każdym etapie ich życia. Zarówno w procesie stawania się matkami, jak i na co dzień.

Wybrałam zawód położnej, aby pomagać ludziom. Towarzyszyć im w jakże pięknym, a zarazem bardzo trudnym okresie budowania rodzicielstwa. Jest to wspaniały i nietypowy zawód, gdyż mam zaszczyt uczestniczyć w najpiękniejszych chwilach w życiu człowieka. Narodziny dziecka są często bardzo wzruszającym i emocjonalnym przeżyciem pełnym szczęścia. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice mają powody do zmartwień. Często nie  mówią głośno o tym, że dziecko jest chore czy rodzi się z wadami czy dysfunkcjami. Jest to bardzo trudny temat i ciężko wspierać rodziców w takiej sytuacji, jednak jest to również część naszej pracy. Zarówno podczas studiów, mając kontakt z pacjentkami, jak i podczas pracy zawodowej spotkałam się z wieloma trudnymi sytuacjami życiowymi młodych matek.

Będąc jednym z członków zespołu pracującego na oddziale Neonatologii i Patologii Noworodka, na co dzień troszczę się o zdrowie i rozwój nowonarodzonych dzieci. Wiele z nich posiada przejściowe lub trwałe zaburzenia o różnym podłożu. Na wystąpienie większości z nich nie mamy wpływu. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy to właśnie styl życia matki determinuje to, w jakim stanie rodzi się dziecko. Niejednokrotnie jest to alkohol. W takich przypadkach niezmiernie ważną kwestią jest prewencja, realizowana właśnie poprzez takie kampanie jak ta. „Ciąża bez alkoholu” jest bardzo ważnym głosem, który powinny usłyszeć nie tylko wszystkie kobiety, ale i mężczyźni, by mogli wspierać zdrowe i silne rodzicielstwo.

Paulina Alagierska

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply