9 MIESIĘCY

Drugi tydzień ciąży

 

Drugi tydzień ciąży
Okres zarodkowy: 2.-8. tydzień po zapłodnieniu

Okres zarodkowy rozpoczyna się od 2. tygodnia i trwa do końca 8. tygodnia życia wewnątrzmacicznego Nazywamy go okresem organogenezy. To właśnie w tym czasie komórki różnicują się w tkanki i dokonuje się rozwój większości narządów. Zadziałanie w tym czasie czynnika teratogennego (teratogen: od teratos, potwór) może doprowadzić do poronienia lub powstania poważnych wad rozwojowych – embriopatii. Ten etap charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem zarodka.  Jest to czas najbardziej intensywnego wzrostu i rozwoju w życiu człowieka, który dzieje się tylko w tym jednym momencie. Nigdy później nie jest powtórzony.

W tym czasie komórki nie są jeszcze zróżnicowane, nie mają swojej przynależności do poszczególnych układów. Takie komórki mają wielkie możliwości wzrostu i różnicowania. Jednocześnie  wszelkie czynniki uszkadzające  ten dynamiczny nurt podziałów komórkowych działają destrukcyjnie na wszystkie powstające organy. Zatrucie, które można by nazwać urazami wywołanymi substancjami chemicznymi, w tym okresie rozwoju skutkuje wadami całego organizmu, jeśli zarodek przeżyje . Dlatego tak ważne jest dbanie o siebie i dziecko już od pierwszych chwil jego życia, jeszcze przed urodzeniem.

2 tydzień  IMPLANTACJA

Teraz  ta mikroskopijna kulka setek szybko mnożących się komórek, z których rozwinie się Twoje dziecko, po wędrówce przez jajowody dotarła do macicy i zagnieżdża się w jej bogatej w składniki odżywcze wyściółce . Ta kulka, zwana blastocystą, zaczyna produkować hormon ciążowy hCG,  który blokuje uwalnianie jajeczek przez jajniki, czyli wstrzymuje owulację na okres ciąży.

W 2 tygodniu życia wewnątrz macicznego blastocysta całkowicie zagłębia się w błonie śluzowej macicy. Około 14 dnia powstaje zawiązek układu nerwowego. Zadziałanie czynnika teratogennego (jakim jest alkohol) w tym okresie powoduje obumarcie wewnątrzmaciczne i poronienie samoistne.

 

dr Ewa Głuszczak-Idziakowska


3 TYDZIEŃ CIĄŻY      FAS       4 TYDZIEŃ CIĄŻY


 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply